niedziela, 19 lipca 2015

4 domowe sposoby na komary


Komary są jednymi z najbardziej nielubianych przez ludzi owadów, co wcale mnie nie dziwi :) Nie ma nic gorszego niż brzęczenie komara tuż nad uchem o godz. 01:00 w nocy. Dlatego też jak każdy szukam sposobów, jak się ich pozbyć. Nie przepadam jednak za środkami chemicznymi. Mimo, iż producenci zapewniają o ich bezpieczeństwie, sama doświadczyłam w przeszłości nieprzyjemnych skutków działania tych preparatów. Znalazłam jednak kilka domowych sposobów na komary, którymi chcę się z Tobą podzielić.




1. Rośliny odstraszające owady


Należą do nich przede wszystkim mięta, lawenda, bazylia i kocimiętka. Ich kwiaty lub liście wydzielają olejki eteryczne, których zapach skutecznie odstrasza komary, a nie jest nieprzyjemny dla ludzi. Warto posadzić je w ogrodzie niedaleko miejsc, gdzie najczęściej przebywamy, a także w doniczkach na okiennych parapetach czy na balkonie. Suszone pęki lawendy możesz również włożyć do woreczków z organzy i powiesić przy łóżku. Lawenda odstrasza także mole, więc możesz je też włożyć do szafy zamiast sklepowych odświeżaczy. Pamiętaj przy tym, że najbardziej aromatyczne są nie rozwinięte kwiaty, a pąki kwiatowe tuż przed rozkwitnięciem i to taką postać należy zrywać i suszyć. Wspaniałą dekoracją są również bukiety z suszonej lawendy, np. taki jak ten na zdjęciu poniżej:


2. Olejki eteryczne i świece zapachowe


Środki zapachowe na komary w domu można stosować bez obaw o skutki uboczne, są bowiem w 100% naturalne. Pamiętaj jednak, że olejków eterycznych nie można stosować bezpośrednio na skórę, a dopiero po odpowiednim rozcieńczeniu. Najlepszym sposobem jest używanie ich w kominkach aromaterapeutycznych lub spryskanie wnętrza mieszkania ich rozcieńczoną w wodzie wersją. Można również stosować świece o zapachu odstraszającym komary. Dodatkową stworzą one we wnętrzu romantyczny nastrój. Zapachy, których komary szczególnie nie znoszą pochodzą z takich olejków jak:

  • olejek lawendowy (działa również na pająki i gryzonie)
  • olejek z mięty pieprzowej (odstrasza nawet gryzonie)
  • olejek trawy cytrynowej (odstrasza także muchy i meszki)
  • olejek goździkowy
  • olejek patchouli (paczulowy)
  • olejek rozmarynowy
  • olejek tymiankowy
  • olejek bazyliowy
  • olejek eukaliptusowy, a szczególnie olejek z eukaliptusa cytrynowego (nazywany olejkiem eukaliptusowym citronella lub cytrynowym, otrzymywany z rośliny Eucalyptus citriodora)
Podobne działanie wykazują również olejki owoców cytrusowych taki jak pomarańczowy lub cytrynowy, jednak działają one fotouczulająco, więc nie powinnaś ich stosować na skórę. Musisz również pamiętać, że olejki eteryczne mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż nie są do końca znane skutki ich działania. Przede wszystkim należy unikać takich olejków jak: rozmarynowy, z mięty pieprzowej, bazyliowy, z tymianku, bowiem mogą powodować skurcze macicy. Za bezpieczny uznaje się olejek lawendowy, jednak najlepiej stosować go w stężeniu o połowę mniejszym niż normalnie.

3. Moskitiery


Czysto "techniczny" sposób na komary, ale bardzo skuteczny. Najbardziej atrakcyjne wydają mi się moskitiery w wersji baldachimów, ponieważ oprócz tego, że chronią przed owadami, są też świetną ozdobą sypialni. W dodatku ich montaż jest naprawdę łatwy. Możesz również użyć moskitier do okien. Nie wymagają szczególnego montażu i można je przyciąć na dowolny wymiar. Dużą zaletą moskitier jest fakt, że chronią one nie tylko przed komarami ale i przed całą resztą owadów, których niemało chce się dostać do Twojego mieszkania latem.

4. Witamina B6 i wapń


Ostatnim sposobem na komary jest przyjmowanie witaminy B6. Sprawia ona, że pot wydzielany przez Twój organizm ma nieprzyjemny dla komarów zapach, choć nie zauważyłam, żeby różnica ta była wyczuwalna dla ludzi. Jak z każdą witaminą, należy być tu jednak ostrożnym. Najlepiej, gdy zapytasz farmaceutę jaka dawka jest bezpieczna. Jeśli komary już Cię pogryzą bardzo dobrym sposobem jest przyjmowanie wapnia. Jest to środek "odczulający" dlatego złagodzi reakcję Twojej skóry na ukąszenie.

A jakie są Twoje sposoby na komary? Masz może inne sprawdzone sposoby, które z sukcesem stosujesz?

5 komentarzy:

  1. Kiedyś słyszałam, że kolor niebieski odstrasza komary, ale to chyba mit. Tak samo jak ten, że biały kolor odstrasza kleszcze, co kiedyś wyczytałam w jakiejś gazecie, pani domu czy gdzieś tam. Skoro kleszcze polują kierując się wyczuwalną temperaturą ofiar, to wątpię, aby obchodził ich kolor ubrań. Na tej zasadzie to psy z jasną sierścią w ogóle kleszczy nie powinny łapać. :) A gdy komary już mnie pogryzą, to często stosuję okłady z lodowatą wodą, łagodzą swędzenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to jest, że wśród ludzi krąży mnóstwo mitów na temat komarów. Bardzo dobrze pamiętam czasy dzieciństwa, kiedy w każdym pokoju były rozłożone spodeczki z cebulą i octem, które niewiele pomagały. Te sposoby sprawdziłam na sobie i jak na razie działają ;)

      Usuń
  2. ... a czy to samo działa na meszki i gryzące jątki ? :)
    Dziękuję Ci serdecznie za ten wpis, dzięki Tobie będę walczyć dzielniej !
    Pozdrawia z uśmiechem !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za odwiedziny na blogu i komentarz :)Trudno mi powiedzieć, czy witamina B6 działa również na inne owady, ale wapń na pewno złagodzi nieprzyjemne skutki ukąszenia. Moskitiera jest środkiem "uniwersalnym ". Natomiast z olejków najskuteczniejsze są lawendowy oraz z trawy cytrynowej.

      Usuń